I maj 2025 fick Svenska kraftnät i uppdrag att analysera de svenska elområdena på längre sikt. Här skulle Svk analysera tre alternativa indelningar samt möjligheten att införa särskilda elområden för export.
Slutrapporten skulle komma idag, 29 maj. Men nu har regeringen förlängt och utökat Svenska kraftnäts uppdrag. I det utökade uppdraget ska Svenska kraftnät också bedöma vilken elområdesindelning som är mest ändamålsenlig de kommande fem till tio åren. Om denna indelning innebär fler än två elområden ska Svenska kraftnät även ta fram en handlingsplan för hur två elområden kan bli möjligt.
Svenska kraftnät ska också ta fram en rapport om strukturell överbelastning. Rapporten kan enligt EU:s regelverk användas för att formellt starta processen för att ändra Sveriges elområden
"Försvårar planering av elsystemet"
I en debattartikel i Dagens industri redogör företrädare för Tidöpartierna om bakgrunden till beslutet:
”Dagens elområdesindelning riskerar att förstärka elprisskillnader inom landet, och det riskerar att försvåra planering av elsystemets utbyggnad och skapa osäkerhet för företag som vill investera, växa och elektrifiera. När elpriserna skiljer sig kraftigt mellan norra och södra Sverige påverkas konkurrenskraften, hushållens ekonomi och förtroendet för energipolitiken”, skriver de och fortsätter:
”En uppdelning i färre elområden skulle kunna innebära flera fördelar, såsom enklare elhandel, minskade flaskhalsinkomster och högre likviditet på elmarknaden. Och det skulle kunna sänka kostnaderna för hushåll och företag.”
Uppdraget ska redovisas 2027
På Svenska kraftnät får man nu arbeta ytterligare ett drygt halvår med uppdraget.
– Vi välkomnar regeringens besked och den tydliga inriktning vi nu har fått. Nu kommer vi att sätta oss in i vårt utökade uppdrag och börja arbeta i enlighet med det, säger Thomas Pålsson, generaldirektör för Svenska kraftnät.
Svenska kraftnät ska redovisa uppdraget senast den 29 januari 2027. Läs mer om elområden och bakgrunden till dem.