Det händer mycket i energivärlden varje dag. Här är ett gäng notiser om händelser och nyheter under den senaste veckan som kan vara värda att lyfta fram – och som vi kanske får anledning att återkomma till i längre format senare.
1. Regeringen inför ny strategisk reservkraft på elmarknaden
I mars 2025 upphörde lagen om effektreserv att gälla, alltså den lag som gör att Sverige kan klara situationer när import och produktion av el inte räcker till. De senaste åren har Karlshamnsverket, som drivs av Sydkraft Thermal Power, varit upphandlat för detta syfte.
Under fredagen meddelade regeringen att man beslutat om en förordning som möjliggör för en ny strategisk reserv, en så kallad kapacitetsmekanism för elmarknaden som är i linje med nya EU-krav.
Genom detta beslut kommer Svenska kraftnät ha möjlighet att upphandla såväl årliga avtal som längre avtal upp till fem år. Upphandlingar av längre avtal kommer att ha krav på fossilfri elproduktion.
– Att Svk får förutsättningar för att fortsatt upphandla en strategisk reserv är ett viktigt steg för att hantera problematiken med effektbalans i södra Sverige, säger energi- och näringsminister Ebba Busch i ett pressmeddelande.
2. Torr sommar ger högre elpriser i höst
Innan sommaren var de nordiska vattenmagasinen ovanligt välfyllda. Men sommarens långvariga högtryck och frånvaron av nederbörd har ändrat förutsättningarna rejält inför hösten, enligt en analys från elhandelsföretaget Bixia.
Den hydrologiska balansen försämrades kraftigt i somras – med ett tapp på hela 15 TWh på tre veckor. I SE2, det största vattenkraftsområdet i Sverige, har fyllnadsgraden sjunkit från 92 till 85 procent sedan mitten av juni. Särskilt mycket har torkan påverkat det norska elområdet NO2, där fyllnadsgraden sjunkit till 55 procent i sommar, vilket är hela 20 procentenheter mindre än vad som är normalt för säsongen.
Denna utveckling kan leda till högre elpriser i höst:
– Vi har haft en lugn sommar prismässigt på elmarknaden. Men högtrycken har gett både den lägsta vindkraftsproduktionen på hela året och låg nederbörd, vilket syns tydligt i vattenmagasinen. Att hydrologin har försvagats snabbt kan driva upp elpriset i höst, säger Johan Sigvardsson, analytiker på Bixia, i en presskommentar.
– Torkan i Norge gör att de hårt pressade vattenkraftsproducenterna kan skruva upp sin prissättning en bra bit och närma sig de kontinentala priserna. Norge bidrar till att vi i höst kan få en högre prisbild än vad vi trodde före sommaren.
3. Vattenfall får grönt ljus för ny ledning till Luleå industripark
I Luleå pågår en intensiv omställning av olika industrier som kräver mycket el. I veckan kom ett besked som kommer underlätta denna process. Nu har Vattenfall Eldistribution fått koncession för en ny ledningssträcka mellan Hällmyran och Hertsöfältet, som är del av Luleå Industripark. Beskedet möjliggör en utökad anslutning för Luleå Energi Elnät.
Ansökan lämnades in i oktober 2022 och Energimarknadsinspektionen beslutade om koncession i början av juni 2025 som nu vunnit laga kraft. Den nya lösningen innebär att Vattenfall ska bygga två 170 kV luftledningar på cirka 10 kilometer.
─ Det här är ett viktigt steg för att säkra framtidens elförsörjning i Luleå. Genom denna anslutning möjliggörs en robust och framtidssäkrad elinfrastruktur som stödjer Luleås tillväxt och elektrifiering, säger Tomas Carlefalk, programledare på Vattenfall Eldistribution.
4. Fler laddbara fordon på vägarna
Intresset för laddbara fordon har ökat igen efter ett svagare 2024. Andelen laddbara personbilar som nyregistrerats mellan januari och juli ökade från 54 procent under 2024 till 60 procent under 2025, enligt Power Circle.
Under årets första sju månader har drygt 98 000 laddbara bilar nyregistrerats, varav 55 procent var rena elbilar. Under samma tid har drygt 10 000 nya laddpunkter installerats, varav 2 000 snabbladdare.
Totalt rullar nu 737 752 laddbara fordon i Sverige, varav 698 452 är personbilar. Det betyder att laddbara personbilar utgör mer än 14 procent av hela personbilsflottan.
5. Ei-rapport: Prissäkringen på elmarknaden fungerar inte tillräckligt bra
Möjligheterna till prissäkring i svenska elområden är otillräckliga. Den slutsatsen drar Energimarknadsinspektionen (Ei) i en ny rapport.
Minst vart fjärde år ska Ei bedöma om terminsmarknaden ger tillräckliga möjligheter till prissäkring i svenska elområden. Och i denna rapport slår Ei fast att likviditeten för systempriskontrakten har försämrats sedan 2021 och att prisskillnaderna har ökat. Samtidigt konstaterar man att Svenska kraftnäts EPAD-auktioner har förbättrat likviditeten, i linje med deras syfte.
Ei kommer nu att påbörja en dialog med berörda tillsynsmyndigheter och med Svenska kraftnät om möjliga åtgärder för att förbättra möjligheterna till prissäkring. Läs rapporten.
Veckans rapport:
Svk: Så kan elnät och vätgas samplaneras
Hur ska framtidens vätgasuppbyggnad synkas med den snabba elektrifieringen och elnätsutbyggnaden? Förra året fick Svenska kraftnät i uppdrag att utreda den frågan och i veckan presenterade myndigheten en rapport i frågan.
Här föreslår Svk att en aktör ensamt ansvarar för planering och har beslutsansvaret för både el- och vätgasinfrastruktur på transmissionsnivå. Genom att integrera el- och vätgassystemet i en och samma planeringsprocess möjliggörs en mer effektiv och hållbar energiomställning, anser Svk. Svk bör ges detta ansvar, enligt rapporten där man dock inte tar ställning i frågan om myndigheten också ska bygga, äga och driva vätgasinfrastrukturen på transmissionsnivå.
Läs rapporten här.
Johan Wickström