Tekniska verken i Linköping har en bred produktionsportfölj där vindkraft utgör en viktig del. Företaget har knappt 70 vindkraftverk på ett 15-tal platser i landet. Bland annat Mungseröds vindkraftspark i Tanum i norra Bohuslän (SE3) där företaget nu ska genomföra ett så kallat repoweringprojekt.
Här ska sex uttjänta vindkraftverk ersättas med tre moderna, nyrenoverade 210 meter höga maskiner. Samma elnätsanslutning på 9 MW används till de nya verken men effekten höjs till 9,5 MW.
Stått i lager
En del av vindkraftverkens delar har använts tidigare.
– Vi fick ett erbjudande från Vestas när vi frågade om nya maskiner. Detta passar som handen i handsken på just den här platsen, vilket gjorde att det blev en bättre lösning än att beställa helt nya verk, säger Henrik Kling, affärsenhetschef vindkraft på Tekniska verken.
De nya vindkraftverken hade stått i ett lager i USA under ett antal år för att nu anpassas.
– Maskinhusen är inte använda men har ett par år på nacken. Vingarna har använts i fält medan tornen är nya.
En fördel med repoweringprojektet är att en stor del av infrastrukturen kan återanvändas.
– Vi använder till stor del samma vägar och elnät fram till anläggningen. Men vi får byta fundamenten då verken är av en helt annan typ. Projektet är ett konkret exempel på den typ av satsning som krävs för att kunna möta energiomställningen – smart och resurseffektivt, säger Henrik Kling.
Vindparkens elproduktion kommer genom investeringen stiga från cirka 10 GWh till 40 GWh per år.
Första vindkraftsbeställningen 2025
Miljötillståndet för repoweringprojektet utfärdades 2023 och nu har alltså investeringsbeslutet fattats. Projektet blir också det första vindkraftsprojektet som beställs i Sverige under 2025. Byggstart sker under oktober med planerad driftsättning sommaren 2026.
Har ni fler liknande projekt i pipen?
– Nej, vi hade ett liknande projekt i Falkenberg, men tyvärr ändrade försvaret ett ja till ett nej, så vi tvingades lägga ned det i somras. Men vi jobbar hårt med vår projektutveckling. Idag har vi två andra platser med tillstånd att bygga men där vi väntar på elnätsanslutning innan investeringsbeslut, säger Henrik Kling.
De sex uttjänta vindkraftverken i Tanum monterades ner under sommaren. Några delar har gått som reservdelar, stålet i tornet och maskinhuset har gått till återvinning medan vindkraftsbladen gått till energiåtervinning.
Johan Wickström