Det har pratats länge om potentialen med V2H (Vehicle to Home) och V2G (Vehicle to Grid), det vill säga möjligheten att använda elbilarnas batterier för att stötta elsystemet i hemmet eller i elnätet. Men än så länge har de praktiska tillämpningarna varit få.
I den lilla bostadsrättsföreningen Stenberg i Hudiksvall – med åtta bostadsrätter med var sin tillhörande elbil – har man testat tekniken ända sedan hösten 2023. Eldsjälen bakom satsningen är föreningens initiativtagare Klas Boman, som med sitt mjukvarubolag Energy Bank driver projektet tillsammans med Volkswagen och Ambibox (som tillverkar dubbelriktade laddare).
Men det är först under de senaste månaderna som mjukvarulösningarna finslipats färdigt och som elbilsbatterierna blivit en fullt integrerad del av föreningens energisystem. De åtta Volkswagenbilarna levererar cirka 2 500–3 000 kWh i månaden plus 11 kW i frekvensstöd.
Undviker effekttoppar
Det innebär att bostadsrättsföreningen, som även är en energigemenskap, med hjälp av batterierna kan optimera den egna elanvändningen och undvika effekttoppar och samtidigt medverka på Svenska kraftnäts stödtjänstmarknader och tjäna en slant på att stabilisera elnätet.
– Vi har utvecklat ett optimeringssystem som baseras på föreningens elnätsavtal och elhandelsavtal plus väderprognoser och elpriserna på Nordpool. Utifrån detta tar systemet fram den lägsta kostnaden och optimerar användningen, säger Klas Boman, som har lång erfarenhet av tjänste- och produktutveckling inom bilindustrin.
Målet är att föreningen inte ska ha några kostnader för energi. Vi är inte där ännu men snart.
Lovande resultat
Och hittills har projektet visat lovande resultat. Genom bilbatterierna har föreningens elkostnad, bakom elmätaren, minskat med drygt 9 000 kronor (– 29 procent) under mars och april 2025.
– Vi har effekttariffer baserat på hög- och låglasttimmar, sommar/vinter samt peakkostnad. Bara peakkostnaden som vi kapar med vår mjukvara ger en årlig besparing på 40 000 kronor, säger Klas Boman.
– Utvecklingen har inte varit spikrak, men i stort sett är vi mer än nöjda. Vi ser potentialen och vi är inte långt ifrån att visa att teori och verklighet stämmer överens. Målet är att föreningen inte ska ha några kostnader för energi. Vi är inte där ännu men snart.
Under december 2024 lämnade föreningen in en anmälan för förkvalificering till Svk:s frekvensmarknader som balanserar elnätet, vilket gör att föreningen ska kunna tjäna pengar även framför elmätaren.
– Ansökan är inte färdigbehandlad ännu, men Svk har meddelat att man inte ser några hinder för godkännande. Vi inväntar enbart vår plats i kön, säger Klas Boman.
Under mars och april har fordonen ändå varit inkopplade och levererat effekt till elnätet – men utan att föreningen fått betalt.
– De teoretiska intäkterna som vi fick ihop under dessa två månader var knappt 11 000 kronor. Vi hoppas kunna få betalt från juni och framåt, säger Klas Boman.
För att V2G ska ta fart på allvar krävs det standardiserade batterier och laddare och det är på gång.
200 laddare i nytt projekt
På Volkswagen är man mycket nöjda med resultaten hittills. Alla Volkswagens elbilar (ID.-modeller) med ett batteri på 77 kWh eller mer är förberedda för att kunna skicka el i båda riktningarna.
– Våra elbilar kan hjälpa både fastighetsägaren och nätägaren parallellt. Jag skulle säga att ingen annan biltillverkare kommit så långt i realiteten, säger Andreas Lassota, ansvarig för e-mobilitetsfrågor på Volkswagen.
Nu ska erfarenheterna från Hudiksvallsprojektet skalas upp i ett större projekt, där 200 dubbelriktade laddare ska installeras hos flera återförsäljare av Volkswagen samt privatpersoner i södra och mellersta Sverige. Bakom projektet står Energy Bank, Vattenfall och Volkswagens svenska återförsäljare.
Bland de saker som man ska utforska i projektet är funktionalitet, kundupplevelse, besparingar och potentiella intäkter.
– Vi erbjuder redan i dag flera smarta styrtjänster och vill nu bredda detta till att även inkludera dubbelriktad laddning som ger flera fördelar för både ägaren och elnätet i stort. För våra kunder kommer detta att ge både besparingar och intäktsmöjligheter, säger Magnus Berg, chef inom Vattenfalls forsknings- och utvecklingsenhet.
Det är Energy Bank som tagit initiativet till uppskalningen. Företaget, som lånat 12 miljoner kronor för att driva projektet, siktar på att kommersialisera sin mjukvarulösning inom det närmaste året.
– För att V2G ska ta fart på allvar krävs det standardiserade batterier och laddare och det är på gång. Redan idag finns det 50 000 bilar i Sverige som är klara för dubbelriktad laddning. En smart och kostnadseffektiv åtgärd redan nu vore att ge alla dessa en grattis laddare – då skulle vi få ett jättebatteri, säger Klas Boman.
Johan Wickström