Iförra veckan (den 20 aug) klippte kommunstyrelsens ordförande Stefan Gustafsson bandet till den nya solparken i Kikås i Mölndal. Under drygt 60 år – fram till 1990-talet –användes detta område som deponi, men är sedan ett par decennier övertäckt.
I ett tättbebyggt område som Mölndal finns det inte så mycket ledig yta för sol och vindkraft, så att använda ett deponiområde – där man inte får bygga bostäder – har varit ett smart och hållbart sätt att utnyttja området, enligt kommunen.
Ökat elbehov
Bakgrunden till satsningen är det ökade elbehovet i Mölndal, med bland annat AstraZenecas forskningscenter och ett life science-kluster i kommunen.
– Mölndals stad har som mål att kontinuerligt öka självförsörjningsgraden av el. Målet är att den installerade effekten av solel ska uppgå till 40 MW till 2030. Solparken här är ett viktigt bidrag för att kunna uppfylla målen, säger Stefan Gustafsson.
Solparken, som byggts av Svea Solar, har en kapacitet på 4,4 MW och täcker en yta motsvarande sju fotbollsplaner. Men att bygga på en deponi har sina utmaningar, bland annat har man fått använda sig av speciella markfästen som inte penetrerar sluttäckningens tätskikt.
Det här är en investering för 40 år framåt i tiden som kommer att bidra med viktigt lokalt och förnybart producerad el till Mölndal.
Smart styrning av elen
Solparken kommer bidra med cirka 4 GWh el per år, och kan under sommarhalvåret ge ett tillskott motsvarande en tiondel av kommunens elanvändning och stötta det lokala elsystsmet. Den kan också komplettera elproduktionen från den lokala kraftvärmen som står still på sommaren.
Men elen från solparken kommer också att användas på Svenska kraftnäts stödtjänstmarknader genom smart styrning – bland annat på mFRR- och FCR-D-marknaderna. Genom att styra upp eller ned produktionen vid behov kommer den att hjälpa till att hålla frekvensen i nätet.
– Det är så roligt att äntligen stå här och inviga Solpark Kikås. Det här är en investering för 40 år framåt i tiden som kommer att bidra med lokalt och förnybart producerad el till Mölndal, säger Christian Schwartz, vd på Mölndal Energi.
Johan Wickström