I ett ljust mötesrum i Lerum sitter vd:arna för Lerum Energi, Ale El, Kungälv Energi och Härryda Energi. Dagordningen är välfylld som vanligt. De har hittills hunnit prata om ett utökat samarbete kring elhandel och hur bolagen kan tänka strategiskt framöver. Just utvecklingen kring elhandelsfrågorna är också ett av de områden som de anser är extra viktiga just nu.
– Samtliga här har elhandelsbolag. Ekonomiskt sett är det en liten del av vår verksamhet, men den är viktig för vårt varumärke. Det är också den del av företaget som engagerar kunderna mest, säger Anders Zetterman, vd på Lerum Energi, och får medhåll av Susanne Ernfridsson, vd på Härryda Energi.
– De kunder som är aktiva vill ofta följa och kunna påverka sin elförbrukning. Vi har idag en app där alla våra elnäts- och elhandelskunder kan ta del av en rad bra funktioner för att göra detta. Det vi diskuterar här i dag är hur utvecklingen kring detta område kan se ut, säger Susanne Ernfridsson.
– Gör man en större satsning måste det också finnas personal som kan svara på kundernas frågor. Det handlar också om hur mycket pengar man vill lägga på utveckling av olika tjänster kopplat till denna service, säger Anders Zetterman.
Stort värde att samarbeta
Runt bordet finns också Karin Almgren som är vd på Kungälv Energi och Anders Sandeberg som är vd på Ale El. Dessa fyra vd:ar ses minst fyra gånger per år och däremellan blir det en hel del mejl och telefonsamtal kring olika frågor.
– Vi har samma frågeställningar som de stora energibolagen, men vi har färre anställda. I flera fall är man ensam på en funktion på respektive bolag – att då kunna stötta varandra i olika frågor är värdefullt, menar Anders Sandeberg.
Det kan uppfattas som att vi är direkta konkurrenter inom elhandeln, men vår primära verksamhet ligger i att trygga elförsörjningen för invånarna i våra respektive kommuner.
De ser alla ett stort värde i att samarbeta kring de frågor där de inte konkurrerar.
– Det kan uppfattas som att vi är direkta konkurrenter inom elhandeln, men vår primära verksamhet och vårt fokus ligger i att trygga elförsörjningen för invånarna och verksamheterna inom våra respektive kommuner. Även om vi alla är aktiva inom elhandel så riktar vi oss i första hand till kunder inom vårt eget geografiska område, förklarar Anders Zetterman.
Han pekar på att deras potentiella samarbete snarare handlar om att utforska möjligheter där de kan dra nytta av varandras expertis och resurser inom områden som inte direkt påverkar relationen till sina lokala kunder.
– Det kan handla om gemensamma utmaningar inom exempelvis nätutveckling, hållbarhetsfrågor, inköp av vissa tjänster eller kunskapsutbyte kring nya teknologier. I dessa frågor ser vi en stor potential att stärka oss gemensamt och i slutändan gynna våra respektive kommuner på ett sätt som inte handlar om att konkurrera om samma kunder, säger han vidare.
Både lika och olika
Samarbetet är värdefullt menar vd:arna runt bordet. Det är dock ingen av dem som är initiativtagare till samarbetet utan det startades av deras företrädare och har pågått i drygt 15 år. De fyra bolagen är både lika och olika och det i sig är en styrka anser de.
Lerum Energi är ett kommunägt energibolag med verksamhet inom elnät, elhandel och fjärrvärme. Bolaget har även ett nära samarbete med Partille Energi där Lerum Energi ansvarar för de tekniska aspekterna av Partilles elnät och fjärrvärmesystem, inklusive övervakning, planering och utförande. Utöver detta äger Lerum Energi ett vattenkraftverk i Säveån.
Även Kungälv Energi är kommunägt och har samma verksamhetsområden, men också stadsnät, belysning, laddinfrastruktur och elproduktion i form av vindkraftverk och solcellsfält. Kommunägda Härryda Energi har liksom Ale El enbart elnät och elhandel. Ale El är däremot en ekonomisk förening.
Vi har sett att det är en styrka när vi anställt nya chefer och då kunnat visa att vi har ett upparbetat nätverk som de får tillgång till.
De verkar samtliga i kommuner som växer, men i varierande grad och till olika typer av kunder. Exempelvis tillhör Kungälv en av de tio mest växande kommunerna i landet och beräknas fortsätta växa och i Härryda kommun planeras för en helt ny stad.
– Ja, Landvetter Södra ska bli en ny stad för cirka 25 000 invånare. Även företagsparkerna runt flygplatsområdet och längs riksväg 40 växer ordentligt, så det finns ett intresse från både företag och privatpersoner att verka och bo i hela kommunen, berättar Susanne Ernfridsson.
Det finns många frågor kring hur effekttarifferna ska utformas på bästa sätt, både för bolaget och för kunderna. Det är något vi har pratat mycket om.
Tydlig ökning av effektbehovet
Någon risk för kapacitetsbrist finns det inte i nuläget, vare sig i Härryda eller Lerum. Samtidigt visar prognoserna på en tydlig ökning av effektbehovet i Härryda kommun till följd av de offensiva byggplanerna. För att möta den utvecklingen pågår ett projekt i samarbete med regionnätsägaren Vattenfall Eldistribution, för en ny inmatningsstation till Härryda Energis elnät.
I Kungälv har vissa delar av kommunen kapacitetsbrist, vilket beror på att tidigare landsbygdsområden vuxit och blivit tätorter, och trots omfattande investeringar är de inte riktigt i kapp.
– Ale El har under senare år investerat kraftigt i utbyggd kapacitet med exempelvis ny regionnätsanslutning. Om det finns kapacitet i en specifik punkt beror dock på var i nätet och hur stor anslutning kunderna vill ha, säger Anders Sandeberg.
När de fyra vd:arna ska prioritera de viktigaste frågorna för sina bolag just nu så lyfter de, förutom elhandelsfrågorna, upp effekttarifferna som ska vara införda senast den 1 januari 2027.
– Det finns många frågor kring hur de ska utformas på bästa sätt, både för bolaget och för kunderna. Det är något vi har pratat mycket om, säger Karin Almgren, och Susanne Ernfridsson fyller i:
– Här ser vi att kommunikationen till kunderna blir väldigt viktig, för att de ska förstå varför vi inför den här taxan och hur vi kan hjälpa dem att styra sin elanvändning mot tider när belastningen på elnätet är lägre.
Gemensamma upphandlingar
Att jobba gemensamt med kommunikationsfrågorna kring effekttariffernas införande är ett tydligt exempel på ett område där de kan samarbeta. Ett annat område handlar om gemensamma upphandlingar för utbyggnad av elnätet, något som är viktigt för att kunna hålla nere kostnaderna.
Men det är inte enbart vd:arna på de aktuella energiföretagen som träffas regelbundet, utan samarbetet sker på olika nivåer i bolagen där även cheferna inom exempelvis marknad, ekonomi och entreprenad träffas.
– Vi har sett att det är en styrka när vi anställt nya chefer och då kunnat visa att vi har ett upparbetat nätverk som de får tillgång till. Det har varit väldigt uppskattat, för på mindre bolag kan man annars lätt bli ensam med sitt ansvarsområde, säger Susanne Ernfridsson.
I många av de gemensamma satsningarna deltar ofta alla bolagen, men inte alltid. På Kungälv Energi och Lerums Energi har de dessutom fjärrvärme bland sina verksamhetsområden.
– Där jobbar vi för att flera ska konvertera från elpannor till fjärrvärme och på så vis kunna använda elen till annat än uppvärmning. Vi är också precis som Lerum Energi med i projektet Heja fjärrvärme, säger Karin Almgren.
De är alla överens om att det är viktigt att mindre bolag kan dra nytta av varandras kompetens, men även att det leder till lägre kostnader genom till exempel gemensamma upphandlingar av kablar och kundhanteringssystem.
Ann-Sofie Borglund